نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نقد سخنان جناب آقای صباغیان نماینده محترم شهرستان های بافق، بهاباد، مهریز و...

نقد سخنان جناب آقای صباغیان نماینده محترم شهرستان های بافق، بهاباد، مهریز و...


نقد و بررسی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا صباغیان بافقی در جلسه علنی عصر امروز (یکشنبه، 17 آذرماه سال 1398) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: تا جایی که بررسی کرده ام نظام جمهوری اسلامی از باب مردمی بودن در میان کشورها پیشرو است و در میان بنیانگذاران و رهبران نظام ها و انقلاب ها کمتر رهبری همچون امام راحل(ره) جامع شرایط را دارد و اکنون نیز رهبر معظم انقلاب خلف صالح بی نظیری است که مسیر امام(ره) را طی می کنند.
نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی که در رأس نظام جمهوری اسلامی است، متأسفانه به دلایلی در معرض ناکارآمدی قرار گرفته و هر روز به حاشیه رانده می شود، عنوان کرد: بخشی از این ضعف به عملکرد نمایندگان بر می گردد که به جای توجه به اصل کار یعنی قانونگذاری و نظارت برای جلب آرای موکلین، جایگاه خود را از قله رفیع در قانون اساسی تنزل می دهند و به وظایف دستگاه های اجرایی می پردازند که ضعف بزرگی است که تا درمان نشود مملکت سامان نشود.
وی در ادامه نقش هیأت رئیسه در این ناکارآمدی را مضاعف دانست و افزود: هیأت رئیسه مجلس با برنامه ریزی می توانست مشکلات مردم را رفع کند و البته بخش دیگری از ناکارآمدی به خاطر نظارت شورای نگهبان است که اساس اقتدار و اسلامیت نظام و مکمل قدرت مردم و مجلس است که به مرور دچار کاستی شده که ای کاش همانگونه که اعتقاد به نظام برای آنها پررنگ است، سفارش به نهادها و دستگاه های دولتی نیز مورد توجه باشد چرا که بنیان و اساس مجلس را نابود می کند و کشور را بر باد می دهد و باید جزء خطوط قرمز شورای نگهبان باشد.
صباغیان بافقی در ادامه با انتقاد از اینکه برخی نمایندگان به خاطر ترس از رد صلاحیت از اظهارنظر پرهیز می کنند، اظهار داشت: با این حال شاهدیم که افراد در متهم کردن جناح ها افراط می کنند اما برای برخی نهادهای صاحب قدرت و بسیاری از نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری، نظرهای خود را آزادانه بیان نمی کنند که در نهایت به ضرر نظام و مجموعه رهبری تمام خواهد شد که برای این مهم که نمایندگان در تمام امور مسائل داخلی و خارجی باید اظهار نظر کنند لازم است چاره ای اندیشیده شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: پیشنهاد می شود شورای نگهبان همانگونه که محکم و قاطع بر مصوبات نظارت کرده و هرآنچه خلاف اسلام و قانون اساسی است رد می کند، حضور نمایندگان با سلایق مختلف را آزادتر کند و این اقدام به صلاح شورای نگهبان است و باعث همگرایی بیشتر می شود.
وی افزود: عدم اجرای برخی مصوبات مجلس بعد از تصویب و استثنا شدن برخی از این قوانین، مجلس را تضعیف کرده و راه را برای عدم اجرا و ضعیف اجرا شدن مصوبات باز می کند مثلا قانون گزارش عملکرد رئیس جمهور و وزرا در مرداد هرسال که بهترین ابزار نظارتی بود بعد از تصویب مجلس نشان داد که مجلس نباید چندان در نظارت حضور یابد در حالی که مورد نیاز است اما متأسفانه دولت مدعی تدبیر با آن مخالفت و از نظارت نمایندگان فرار کرد.
صباغیان بافقی در ادامه با بیان اینکه یکی از دلایل ایجاد شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، کارکرد ضعیف مجلس و کوتاهی نسبت به درک شرایط کشور بود، اظهار داشت: در شرایط سخت کشور، به برخی نمایندگان یادآوری کرده بودم که این اتفاق می افتد اگرچه امروز با همه شرایط وجود این شورا لازم به نظر می رسد اما در درازمدت مجلس را از گردونه تصمیم گیری ها حذف کرده و مردمسالاری را به سمت فراموشی می برد.
این عضو مجمع نمایندگان استان یزد ادامه داد: استثنا کردن برخی مدیران از بازنشستگی با توجه به قانون مجلس و تأیید شورای نگهبان از جمله مواردی بود که اگر اجرا می شد استحکام قوانین را بیشتر می کرد.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه نحوه افزایش قیمت بنزین در بی خبری مجلس، مجلس را ضعیف کرد، خاطرنشان ساخت: نمایندگان از آنچه بود کوچکتر شدند با این حال دشمنان باید بدانند ضمن اینکه مشکلات را شفاف بیان می کنیم در برابر بیگانگان و دشمنان داخلی و خارجی پشت نظام و مقام معظم رهبری ایستاده و از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنیم./
 

نقد و نظر

سخنان دوست گرامی و نماینده محترم منطقه را گوش کردم و علی رغم اینکه ایشان نکات بسیار ضروری و مهم را تذکر دادند سخنانشان خالی از اشکال نیست. لطفا توجه بفرمایید:
1- ایشان فرمودند: نظارت شورای نگهبان دچار کاستی است؟ بله چون بر اساس مصلحت یا ...؟ صلاحیت ورود نمایندگانی که با نظام زاویه داشتند و بعدها مشخص شد مدافع سرمایه داری و نئولیبرال هستند را برای مجلس های گذشته تایید کرده اند و لذا از این منظر ما هم با شما موافقیم. 
2- شورای محترم نگهبان بر اساس نظر نماینده محترم نامه های سفارشی و سفارشات شفاهی نمایندگان را در تایید صلاحیت مورد توجه قرار نداده است، خوب اگر این اتهام را بپذیریم و اگر قرار باشد این نکات مورد توجه قرار گیرد انتصابات اخیر در شهرستان هایی که ایشان نمایندگی می نمایند که با سفارش ایشان (به بیان خودشان) بدون توجه به تخصص و تعهد بوده است زیر سئوال است و نماینده نیز!
3- مقصود ایشان از نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری کدام نهاد است؟ لطف کنند و واضح اشاره کنند و اشکال مطروحه را بفرمایند.
4- دقیقا خلاف نظر حضرت امام (ره) و نظر حضرت آقا که می فرمایند: پیشنهاد می شود شورای نگهبان همانگونه که محکم و قاطع بر مصوبات نظارت کرده و هرآنچه خلاف اسلام و قانون اساسی است رد می کند، حضور نمایندگان با سلایق مختلف را آزادتر کند و این اقدام به صلاح شورای نگهبان است و باعث همگرایی بیشتر می شود.
نظر نماینده محترم این است که آنچه تا کنون اتفاق افتاده است کافی نیست و توصیه می نمایند که شورای نگهبان به تساهل و تسامح خود ادامه داده و تتمه آقایان را نیز تایید نمایند. 
البته مطمئنم ایشان که خودشان از این منظر برای تایید مشکلی ندارند و الان سفارش چه کسانی و سنگ چه کسانی را به سینه می زنند؟ خدا عالم است؟