نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نامه دکتر خسروپناه به مطالب منتشر شده در صوتی از محمدجواد ظریف

نامه دکتر خسروپناه به مطالب منتشر شده در صوتی از محمدجواد ظریف


مقاله علمی

متن این نامه به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَةً مِّن دُونِکُمْ لَا یَأْلُونَکُمْ خَبَالًا وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِی صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ إِن کُنتُمْ تَعْقِلُونَ»
 
«ای اهل ایمان، از غیر خودتان برای خود محرم راز نگیرید؛ آنان از هیچ توطئه و فسادی درباره شما کوتاهی نمی‌کنند؛ شدت گرفتاری و رنج و زیان شما را دوست دارند؛ تحقیقاً دشمنی [با اسلام و مسلمانان] از لابلای سخنانشان پدیدار است و آنچه سینه‌هایشان [از کینه و نفرت] پنهان می‌دارد، بزرگ‌تر است. ما نشانه‌ها [یِ دشمنی و کینه آنان] را اگر می‌اندیشید، برای شما روشن ساختیم.»
 
وقتی سخنان غیرفنی دکتر ظریف را گوش دادم، تعجب کردم و باورم نشد یک دیپلمات و وزیر خارجه کشوری اینگونه خودزنی کند و تخریب سردار دل‌ها را آغاز سازد و با اینکه حاج قاسم تصریح کردند که هر تصمیمی در عرصه نظامی و امنیتی در راستای مصالح ملی بوده، تصمیم او را غیر دیپلماتیک بخواند.
 
وزیر خارجه درباره این نفس زکیه و شهید مقاومت به گونه‌ای سخن گفت که وهابیت عربستانی و استعمار پیر انگلیس و منافقان را شادمان کرد.
 
دکتر ظریف! خطاب این مسکین با شماست و الا حساب میزبان سخنان شما یعنی مرکز بررسی‌های استراتژیک و منتشرکنندگان این سخنان (از هر جناح سیاسی که باشند) با کرام الکاتبین است.
 
وزیر محترم! لطفاً آیات قرآن درباره ولایتمداری دوست و دشمن را بخوانید و سخنان خود را با این آیات بسنجید تا بفهمید چه کردید؟!
 
جناب وزیر! سخنان امنیت‌ستیزانه و ضددیپلماسی شما خطای بزرگی است که نه از میدان چیزی می‌گذارد و نه از دیپلماسی.
 
سوال بنده این است که غرض سخنان ضددیپلماسی ظریف چیست؟ آیا برای کسب اجماع اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ است تا او را جسور و هنجارشکن بدانند؟
 
وزیر محترم! شما پرسش‌های زیادی را باید پاسخ دهید اما سراغ پاسخ‌های بی‌پرسش می‌روید. شما از مانع‌تراشی روسیه نسبت به #برجام سخن گفتید اما پرسش از چرایی خروج آمریکا از برجام و تخلف اتحادیه اروپا از مصوبات برجام را پاسخ ندادید؟ ظاهراً در پارادایم غربگرایی شما پاسخی به این پرسش‌ها یافت نمی‌شود.
 
وزارت خارجه شما همه تخم‌های دیپلماسی خود را در سبد غرب نهاد و هیچ جوجه‌ای برداشت نکرد اما اجازه بدهید نظر کارشناسان برجام را درباره نافرجامی برجام بگویم. برجام شکست خورد چون به آیه فوق عمل نشد و هشدارهای واقع‌بینانه رهبری جدی گرفته نشد و جنایت‌های تاریخی و معاصر آمریکا و اروپا دیده نشد.
 
نگارنده مخالف مذاکره و ارتباط با کشورهای مختلف نیست اما مذاکره و ارتباط وقتی موفق است که با قدرت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی داخلی انجام شود؛ اما متأسفانه با بی‌تدبیری این قدرت به نازل‌ترین مرحله خود رسیده است؛ نزولی که نه زاییده تدبیر بود و نه امیدی برای مردم باقی گذاشته است.
 
جناب ظریف! آری روسیه کارشکنی کرد اما فراری دادن چین از همکاری با ایران بعد از برجام چه توجیهی دارد؟
 
دکتر ظریف! منصفانه نبود که اینگونه درباره برجام، ناعادلانه سخن بگویید و بر شهید دل‌ها بتازید و عملکرد ناصواب پارادایم غربگرایی خود در سیاست خارجه را با پرواز ایران ایر به سوریه پرده‌پوشی کنید.
 
خداوند عاقبت شما و ما را ختم به خیر کند و آنچه می‌گوئیم و می‌نویسیم، مرضی رضای حق تعالی باشد.
 
سردار دل‌ها! ما را ببخش.
 
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
 
عبدالحسین خسروپناه
 
طلبه حوزه علمیه قم
 
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
 
سیزده رمضان ۱۴۴۲