نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سخنرانی حجت الاسلام سید محمدرضا رضی با موضوع انفال و عدالت اجتماعی

سخنرانی حجت الاسلام سید محمدرضا رضی با موضوع انفال و عدالت اجتماعی


چهارمین جلسه کارگروه علمی صیانت از منابع و معادن بسیج اساتید استان یزد برگزار شد

 صبح روز چهارشنبه اول آبان ماه 98 چهارمین جلسه کارگروه علمی صیانت از منابع و معادن  بسیج اساتید استان یزد در سالن مرحوم دهقانی دانشکده معدن و متالورژی  با حضور اساتید حوزه و دانشگاه برگزار شد. حجت الاسلام سیدمحمدرضا رضی بهابادی دانشجوی دکتری اقتصاد اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) و محصل حوزه علمیه قم مدعو این جلسه بودند که موضوع انفال معدنی و عدالت اجتماعی را مورد بحث قرار دادند. ایشان بر اساس آیات و روایات  انفال را اموال متعلق به حاکم جامعه اسلامی به جهت منصب امامت تعریف نمودند.
حجت الاسلام رضی ضمن تعریف و تشریح انفال بخصوص انفال معدنی و احادیث مرتبط با آن گفتند: یک مهندس معدن نیروی امام زمان است چه بخواهد چه نخواهد. او بعنوان چشم امام حی ناظر بر عملیات معدنی است.
در ادامه گفتند: پس معادن مباحات عامه نیست مثل ماهی که از دریا بگیرید یا گیاهی که از زمین می رویانید و مصادیق انفال اموالی است که مالک شخصی و خصوصی ندارند مثل کوه ها، دره ها، زمین های بایر، آبهای زیرزمینی و... بعضا نظر فقها بر این است که معادن مباحات عامه است ولی بایستی خمس آن پرداخت شود و بعضا معادن را به ظاهری و باطنی تقسیم کرده اند اما نظر دقیق و جامع فقهی بر انفال بودن همه معادن صحه می گذارد.
حجت الاسلام رضی در ادامه فرمودند: اقتصاد معادن را بایستی به شکلی درست کنیم که در مقابل تهدیدهای سه گانه اقتصادی مقاومت نماید. ایشان برای برون رفت از شرایط فعلی پیشنهادهای زیر را ارائه نمودند: 
1- تدوین قانون معادن مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و اقتصاد مقاومتی
2- تاسیس رشته اقتصاد معدن در دانشگاه ها بخصوص دانشگاه یزد بعنوان قطب معدنی کشور.
3- طراحی الگوی واگذاری معادن مبتنی بر عدالت، مردمی سازی و کارآمدی
4- کوچک سازی بهینه فناوری های معدنی بزرگ و ایجاد امکان مردمی سازی چرا که اساسا تکنولوژی در مقیاس بزرگ محصول لیبرالیسم است و اگر می خواهیم مردم آقای اقتصاد شوند مجبور به اجرای این پیشنهاد هستیم.
5- توجه ویژه به فراوری مواد معدنی و ارتباط بیشتر با صنایع معدنی
در انتهای جلسه ایشان به سئمالات مطرح شده اساتید پاسخ دادند.
مرکز پژوهش های راهبردی شهید الله دادی - بسیج اساتید استان یزد